ВІКТОР ВІКАРЧУК — БЛАГОДІЙНИК І МЕЦЕНАТ
► Клуб благодійників дає життя
У Хмельницькому з’явився спортивно-дитячий майданчик, побудований за кошти меценатів.
Хмельницька міська благодійна організація «Клуб благодійників і меценатів «Мальви»» відкрив перший дитячий майданчик у місті Хмельницькому. Цей проект по розвитку спортивно-масового відпочинку має охопити усі мікрорайони Хмельницького.
На початку травня, в рамках виконання соціального проекту «Дворовик», було встановлено і відкрито перший спортивно-дитячий майданчик у зоні відпочинку біля спортивно-оздоровчого клубу «СВ». Цей проект було впроваджено без участі влади, за кошти заможних городян, котрим небайдужа доля міста.
Сьогодні на основі пропозицій жителів мікрорайонів Раково та Дубово вибираються місця, де вже незабаром стоятимуть нові ігрові майданчики. Всі вони виготовляються однією з київських фірм, яка спеціалізується на такій продукції та видає окремий сертифікат якості та паспорт на кожний атракціон.
Без перебільшення, нове місце розваг надзвичайно подобається нашій малечі! З ранку до пізнього вечора тут не вщухають дитячі голоси, які переповнюють радістю батьківські серця. Тепер мешканці будинків мікрорайону Виставка знають, куди можна привести своїх дітей, не хвилюючись за їх безпеку.
Було б несправедливо, якби щотижневик «Спортивний лідер +» залишився осторонь цієї події. Тому і доречно було взнати думку щодо проекту «Дворовик» голови Хмельницької міської благодійної організації «Клубу благодійників та меценатів «Мальви»» Світлани Гук.
— Світлано Володимирівна, повідайте читачам щотижневика «Спортивний лідер +», хто виступив ініціатором впровадження у життя проекту «Дворовик»?
— Ця програма була розроблена у 2005 році і розрахована на те, щоб встановити в 2006 році у кожному мікрорайоні Хмельницького спортивно-дитячі майданчики. Ініціатором впровадження його у життя ще торік став Віктор Вікарчук. Сьогодні наші діти повинні виховуватись естетично і, звичайно, фізично розвиватись. Ми не мали таких можливостей, але зараз вони з'являться. На жаль, влада міста не приймала активної участі в оформленні цих майданчиків. Тому члени «Клубу благодійників-меценатів під назвою «Мальви»» по мірі власних статків склались грошима і профінансували цю програму. Якраз до Міжнародного дня захисту дітей ми встановили перший спортивно-дитячий майданчик навпроти спортивно-оздоровчого клубу «СВ». Я скажу, що це досить вагома подія для міста Хмельницького. Подивитись на нього приїхали діти з усього Хмельницького, і уявіть собі, коли 100 - 150 дітей одночасно відпочивають і фізично оздоровлюються.
— Які основні цілі переслідує Хмельницька міська благодійна організація «Клуб благодійників і меценатів «Мальви»», і які найближчі плани?
— Він створений в першу чергу для того, щоб вирішувати соціальні проблеми хмельничан без участі міської влади. Віктор Вікарчук запропонував зробити перший крок, / зараз багато людей у процесі впровадження цього проекту виявило бажання надати будь-яку допомогу. Ми розіслали практично по всіх квартирах ще в квітні місяці листівки, у яких були зазначені умови програми «Дворовик». Люди за власним бажанням повинні вибрати територію, де можна встановити спортивно-дитячий майданчик, і головне, самі люди мають повідомити, яка вікова категорія дітей, який би краще майданчик туди поставити. Це один з першим кроків для естетичного виховання дітей. Я думаю, і будівельники звернуть увагу на облаштування території біля будинку якісними спортивно-дитячими майданчиками. Сьогодні вже люди самі телефонують і кажуть, що вони зберуть власні кошти і придбають такий майданчик. Для того, щоб громада активізувалась, необхідно першому комусь почати, і далі це вже стане позитивною тенденцією, яка в першу чергу принесе користь суспільству. Серед найближчих планів клубу меценатів «Мальви» передбачається побудова майже у кожному дворі пісочниці, лавочок, столиків. Думаю, не так і багато коштів потрібно для облаштування елементарних зручностей для громади
— Світлано Володимирівна, сьогодні усі старі майданчики вже вичерпали строк експлуатації і по-суті є небезпечними для дитини. При встановленні майданчика перед СОК «СВ» дотримані вимоги техніки безпеки?
— Так. Зараз дуже серйозні вимоги до дитячого інвентарю. Було чимало випадків, коли діти отримували травми на спортивно-дитячих майданчиках, побудованих у пострадянський період. Тому це спортивно-дитяче містечко, яке побудовано і ті, які мають бути, відповідають усім вимогам комісії Європейського союзу. їх виготовляє українська фірма, і на кожну деталь майданчика є свій сертифікат якості та гарантія. Я хотіла би, щоб діти були в безпеці, а батьки впевнені, що їх дитина не постраждає через зламаний механізм. Перебуваючи на такому майданчику, дитина отримує заряд енергії, позитивні емоції, а кому, як не батькам, за щастя бачити посмішки своїх діточок.
— Сьогодні, щоб побудувати майданчик, необхідно отримати чимало дозволів. У вас з цим проблем не було?
— Були проблеми, і досить серйозні. Нам сказали, що необхідно пройти безліч комісій, виконкомів, ще декілька тисяч гривень заплатити, щоб отримати проект. Ми не стали очікувати, коли ця бюрократична машина запрацює, а зробили все можливе, щоб він до першого червня запрацював. Цей майданчик абсолютно безкоштовний для дітей і надалі таким же буде залишатись. Звичайно, із архітектурою потрібно погоджувати, біля будинків такі території виділені, але з часом їх порозбирали, побили, знищили.
— Чия була ідея організувати «Клуб меценатів та благодійників» «Мальви»» і взятись саме за цю справу?
— Під час минулого виборчого процесу ми поспілкувались з громадою.
Почули думки людей, які приходять з дітьми в СОК «СВ», який, до речі, єдиний у місті, що займається дітьми, які відпочивають біля колишнього кінотеатру «Сілістра». Сьогодні усі в один голос, особливо бабусі, мами, кажуть, що немає, де з дітьми гуляти, немає умов для відпочинку. Як мені розповів Віктор Вікарчук, подібний підхід використовується у США і опираючись саме на американський досвід ми впровадили цю ідею в життя і у Хмельницькому. До речі, за кошти саме таких меценатів пролікували Настю Овчар і Володю Розізнаного з Красилова..
— Як ви вважаєте, чому цей процес не можна було започаткувати діючій міській владі, адже ви вірно зауважили, що кожен мікрорайон міста потребує спортивно-дитячих майданчиків?
— Сьогодні чимало будинків, які ввелись в експлуатацію, побудовані без таких прилеглих територій. Якби за існуючої міської влади в умови побудови будинків було вписана вимога облаштувати дитячий майданчик, повірте мені,
все було по-іншому. Це не було б так складно, адже надвисокої витратної частини там не передбачається. Мені здається, якби будівельник зробив цю прилеглу територію, тим більше це б привабило клієнтів. Але цього потрібно було хотіти. Необхідно було комусь попрацювати розумом, щоб забезпечити гідне зростання підростаючого покоління.
— На перший погляд зовсім проста справа, так, на вашу думку, причина в бездіяльності?
— Все, що просте, воно геніальне. Необхідно лише цим перейматися, а не згадувати перед виборами, що є якійсь питання, які потребують вирішення. Зазвичай люди витрачають кошти на концерти. А тут, мені здається, перед виборами чи взагалі в процесі діяльності кандидати чи чиновники повинні проявляти себе в соціальній сфері.
Вибори пройдуть, а життя не зупиняється. Діти будуть народжуватись. Сьогодні дітей необхідно готувати до дорослого життя, і ми відповідальні перед тим поколінням, яке народжується.
Газета «Спортивний лідер +» №14, 01.06.2006р.
Матеріал Артем Глас